Szela

Szela
Fot. Krzysztof Paul
Grupa, która jako jedna z pierwszych, w latach 90 ub.w. inspirowała się polską muzyką ludową, szczególnie tą, wywodzącą się z Kaszub. Przecierali ścieżki na granie jej w nowoczesny sposób, choć niestety nie trafili wtedy w swój czas.

Szela to zespół, który powstał na bazie trójmiejskiej grupy Smugglers (który w folk-rockowej stylistyce kontynuował z kolei działania zespołu Packet). Pierwsze przymiarki do słowiańskiego folk-rocka miały miejsce jeszcze w Smugglersach. Pierwsze wydanie drugiego materiału Smuggli (nazywane zwyczajowo "Nagroda Publiczności") zawierało utwór "Wiązanka melodii kaszubskich", znany później jako "Kaszuba". Jako że odbyło się to bez zgody zespołu w kolejnych edycjach utwór usunięto. Kiedy Smugglers weszli do studia by zarejestrować kolejne nagrania pojawiła się koncepcja diametralnej zmiany repertuaru, z morskiego folk-rocka na polską muzykę ludową graną rockowo.

Miało to miejsce w 1992 roku.
 Wyszli ze studia już jako Szela - nazwa ta miała kojarzyć się właśnie z polską ludowością. W repertuarze zespołu znalazło się trochę znanych utworów (jak "Idzie dysc"), ale większość stanowiły melodie i piosenki mniej znane. Józef Kaniecki, skrzypek zespołu pokusił się też o własny utwór inspirowany tradycją sowizdrzalską. Poza nim w zespole grali wówczas: Krzysztof Jurkiewicz, Andrzej Kadłubicki, Krzysztof Janiszewski i Adam Skrzyński.


Skład zespołu i jego wcześniejsze doświadczenia z folk-rockową muzyką celtycką i brytyjską sprawiły, że Szela miała niepowtarzalne brzmienie. Dzięki temu szybko zdobyli sporą popularność, jednak początek lat 90-tych nie był dobrą porą dla takiej muzyki. Media z uporem ignorowały zespół, choć czasem można było trafić na ich nagrania w "trójkowej" audycji Wojtka Ossowskiego. Była też próba zaprezentowania ich muzyki w TV. Nakręcono teledysk do piosenki "Niezaślubiona siostra umiera", jednak realizatorzy podeszli do sprawy mało poważnie i ten niezbyt ciekawy obraz po kilku emisjach utkwił na stałe w telewizyjnych archiwach.

Szela powstała po prostu za wcześnie, by załapać się na boom folkowy. 
Grupa wydała tylko jeden materiał - kasetę "Pani pana zabiła..." oraz nagrała kilka piosenek dla radia, które miały stać się przyczynkiem do drugiego wydawnictwa. Jednak po kilku latach grania, zmian składów i poszukiwania własnego miejsca na hermetycznej scenie folkowej drogi muzyków rozeszły się. W 1995 roku część z nich wróciła do Smugglersów, zaś druga część założyła zespół Ajagore.


Do reaktywacji Szeli doszło dopiero na początku 2004 roku, kiedy zespół postanowił wystąpić na festiwalu "Nowa Tradycja". Niestety bez sukcesu. Na szczęście idea pozostała i zespół koncertuje nadal (także pod szyldem "Smugglers") i wydaje płyty.

W 2016 roku w ramach akcji "Fspieram24" Fundacji Folk24 ukazało się wznowienie materiału "Pani pana zabiła" na CD (pierwsze w historii) oraz druga płyta w dyskografii grupy pt. "Szelawi".

Skład zespołu:

Dyskografia:

2016 - "Szelawi" (CD)

2016 - "Pani pana zabiła" (CD)

1993 - "Pani pana zabiła" (MC)

Video:

"Pani pana zabiła"

"Siadaj Maryś"

"Niezaślubiona siostra umiera"

"Szela - geneza" - reportaż

 

 

 

Źrodło: Rafał "Taclem" Chojnacki - folkowa.art.pl, materiały własne

Strona internetowa: http://www.szela.pl

Archiwum

Pokaż menu