Psio Crew

Psio Crew
Fot. Press
Nowatorskie połączenie tradycyjnych melodii z elementami drum and bass, trip hop i dub zrobiło spore zamieszanie na scenie muzycznej w kraju i zagranicą, a zestawienie góralskiego śpiewu z beatboxem stało się oryginalną wizytówką zespołu.

Formacja Psio Crew działalność muzyczną rozpoczęła w 2004 roku w Bielsku-Białej. Dotychczas przeprowadzone na muzyce ludowej twórcze eksperymenty Psio Crew zostały zapisane na debiutanckim albumie „Szumi Jawor Soundsystem”, który ukazał się w 2007 roku.

Zespół zagrał na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach, m.in. Siget Festival (Węgry), Fusion Festival (Niemcy), Open'er Festival, Przystanek Woodstock, Terra Polska (Niemcy), Colours of Ostrava (Czechy). Kapela Psio Crew reprezentowała Polskę w Izraelu na festiwalu Jerusalem Art&Craft Fair oraz podczas dni polskich w Baku w Azerbejdżanie. Zespół wystąpił również w słynnym klubie jazzowym Porgy&Bess w Wiedniu, na Lotos Jazz Festiwal Zadymka Jazzowa w Bielsku-Białej Białej oraz w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W 2006 r. grupa otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Majówka Tatrzańska w Zakopanem oraz trzecią nagrodę podczas konkursu organizowanego przez Polskie Radio w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. W 2007 r. zespół otrzymał Machinera, nagrodę przyznawaną przez miesięcznik Machina za interesujący debiut muzyczny, w 2008 roku Psio Crew zostało nominowane do Fryderyka w dwóch kategoriach: Album Etno/Folk i Nowa Twarz Fonografii. W roku 2009 zespół wziął udział w projekcie „Strefa Artystyczna”realizowanym w Tibilisi,  w ramach którego powstał wspólny polsko-gruzińsko-afrykański utwór „Sissa” z  gruzińskim chórem Chweneburebi i senegalskim artystą Mamadou Dioufem. Utwór został wydany jako singiel w 2010 r., po czym zespół na blisko 5 lat zawiesił działalność. 

W tym czasie Maciej i Katarzyna Szymonowicz stworzyli projekt Gajdosze, przez dwa lata prowadzili badania terenowe, dokumentując archaiczną muzykę góralską. Efekt to album „Gajdosze” oraz dwie płyty ze współczesną i archiwalną muzyką góralską (I Nagroda „Fonogram Źródeł 2014”). Z kolei Mateusz Górny stworzył projekt Gooral i nagrał następujące płyty: „Ethno Elektro” (2011), "Gooral & Mazowsze" DVD i CD (2013) oraz „Better Place” (2014) i "Khabaya" (2016). Pozostali członkowie zespołu stworzyli formację Off-C. 

W 2015 roku zespół Psio Crew reaktywował swoją działalność, a swój pierwszy po latach koncert zagrał 23 września w Warszawie podczas największego w Polsce festiwalu muzyki świata „Skrzyżowanie Kultur” – Sounds Like Poland. Obecnie grupa pracuje nad nowym materiałem muzycznym, który planuje zamieścić na drugiej płycie.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2007 - "Szumi Jawor Soundsystem"

Video:

"Idemy grajency"

"Polana"

"Hajduk"

 

Strona internetowa: http://psiocrew.pl
Pokaż menu