Perły i Łotry

Perły i Łotry
Fot. ???
Jeden z prężniej rozwijających się i zaangażowanych w promocję muzyki morza, zespołów polskiej sceny folku morskiego. Nagrodzeni za wierność szancie klasycznej. Na scenie od 30 już lat. Współorganizatorzy i gospodarze kilku festiwali.

Zespół założony na Śląsku, w roku 1992 przez Grzegorza Majewskiego, Marka Razowskiego, Sławomira Olko oraz Konrada Irzyka jako Perły i Łotry Shanghaju. W repertuarze grupy znalazły się tradycyjne, morskie pieśni pracy a cappella. W tym składzie zespół wydał dwa albumy: Sail-Ho! (1995) oraz Pieśni po pracy (1997). Ich producentem, autorem tekstów był Grzegorz Majewski.

Rok po wydaniu drugiej płyty nastąpiły zmiany w składzie, odeszli Konrad oraz Marek, na których miejsce przyszli Michał Gramatyka (śpiew, gitara basowa) i Wojciech Harmansa (śpiew, akordeon). Za tą zmianą poszła kolejna, dość znacząca, z zespołu wokalnego Perły i Łotry Shanghaju stały się grupą wokalno-instrumentalną. Kolejna płyta Kanał lewy, kanał prawy (2000), to obraz tych zmian. Sporo tu szant, ale dużo już muzyki folkowej, głównie morskich pieśni z Bretanii. To także ostatnia płyta wydana pod nazwą Perły i Łotry Shanghaju.

Po odejściu Grzegorza Majewskiego, na przełomie 2000/2001 r., grupa uzupełnia skład o Michała Smolińskiego (śpiew, banjo) oraz Adama Saczkę (śpiew) oraz zmienia nazwę na Perły i Łotry. Zespół szybko został liczącą się na scenie folku morskiego formacją. Dzięki licznym koncertom, także zagranicznym (m.in. Holandia, Niemcy, Francja, USA, Norwegia, Irlandia), kolejnym dwóm płytom (Perły w sieci - 2001, Burza. Dekada Łotrów - 2004), rozwijającemu się prężnie festiwalowi Port Pieśni Pracy w Tychach, a później także w Charzykowych, których są gospodarzami, zyskują coraz większe rzesze fanów. Członkowie zespołu angażują się także w przeróżne akcje charytatywne, proszantowe, prospołeczne, jak m.in. nagranie i wydanie płyty Szanty dla Pajacyka (2002), na której znalazła się większość zespołów ówczesnej śląskiej sceny marynistycznej i goście. Dochód z jej sprzedaży przeznaczony był dla fundacji Pajacyk. Kolejna, Szanty z sercem (2003, 2004, 2006), była cegiełką na rzecz rozwoju Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Organizowali lub współorganizowali koncerty charytatywne dla przyjaciół ze sceny, zasiadają też często w gremiach jurorskich wielu konkursów, a w latach 2008-2012 wydawali i redagowali jeden z dynamiczniej rozwijających się szantowych portali - Szanty24.pl., (który w 2012 r. przekazali Fundacji Folk24)

Siłą i rozpoznawalną marką Pereł i Łotrów były zawsze bardzo profesjonalne aranżacje (zarówno wokalne jak i instrumentalne) oraz wykonastwo na najwyższym poziomie. W repertuarze dominują tradycyjne pieśni morza jak i współczesna piosenka żeglarska oraz folk, ale Perły lubią też zaskakiwać. W styczniu 2006 wydali płytę Missa, która znacznie odbiegała od dotychczasowego image grupy. Zamiast folku morskiego znalazły się na niej pieśni religijne i gospel. Producentem tej płyty był Adam Saczka. Podobnie jak kolejnej, pt. Na wygnaniu, wydanej w styczniu 2010 r., pod nową nazwą Prawdziwe Perły (na wniosek byłego lidera, który rozpoczął batalię o nazwę zespołu, sąd na jakiś czas zakazał używania poprzedniej). Płyta, na którą złożyły się ballady i melodie inspirowane folklorem irlandzkim, została bezpłatnie udostępniona w internecie, nie ukazała się za to na CD aż do… sierpnia 2013 r.

Na początku 2013 r. doszło w zespole do kilku zmian. Po pierwsze zespół wrócił do nazwy Perły i Łotry, zmienił się też skład grupy. Adama Saczkę zastąpili Włodek Dębski (kiedyś Trzeci Pokład, Spinakery) oraz Michał Mrozik (kiedyś North Cape), z repertuaru niemal zniknęły utwory wokalno instrumentalne, a grupa skupiła się na śpiewie a cappella. W tym składzie występowali aż do końcówki 2017 r., kiedy to Michała Smolińskiego i Michała Palkę zastąpili Adam Nawrot (z Happy Crew) i Irek Herisz (Brasy). Ten skład kontynuuje śpiewanie tylko a cappella.

Jesienią 2020 r. o zespole rozpisały się wszystkie najważniejsze krajowe media. Trafili także do kultowej audycji Marka Radcliffe'a, prowadzącego „The Folk Show” w BBC Radio 2. Wszystko to za sprawą remiksu ich wersji starej folkowej pieśni, znanej szerokiemu światu z serialu „Wikingowie”, a mowa o pieśni „My Mother Told Me”. Jej remix na muzykę taneczną dokonany przez francuskiego DJ-a muzyki dance L.B. One, odniósł światowy sukces (wysokie pozycje na liście Billboard, milionowe odsłony w internecie). O Perłach zrobiło się głośno, i nic w tym dziwnego, bo jak dotąd żaden polski zespół folkowy nie odniósł w internecie takiego sukcesu.

Na fali rosnącej popularności zespołu w lipcu 2021 r. ukazała się kolejna płyta – „Distant Shores”. W roku 2022, podczas ich festiwalu Port Pieśni Pracy w Tychach będą celebrować swoje 30 urodziny.

Skład zespołu:

Dyskografia:

2021 – „Distant Shores” (Perły i Łotry”
2010 – „Na wygnaniu” (Prawdziwe Perły)
2006 – „Missa” (Perły i Łotry)
2004 – „Burza. Dekada Łotrów” (Perły i Łotry)
2001 – „Perły w sieci” (Perły i Łotry)
2000 – „Kanał lewy, kanał prawy"”(Perły i Łotry Shanghaju)
1997 – „Pieśni po pracy” (MC – Perły i Łotry Shanghaju)
1995 - „Sail-Ho!” (MC – Perły i Łotry Shanghaju)

Strona internetowa: http://perlyilotry.pl

Archiwum

Pokaż menu