Rudolstadt znów imponuje

31 TFF Rudolstadt w Turyngii
Kamil Piotr Piotrowski, 18 maja 2023
Rudolstadt
Fot. Press/Rudolstadt
Największy niemiecki festiwal muzyki roots, folk i world music na stałe, mamy nadzieję, wraca do kalendarza festiwalowego. W pierwszy weekend lipca klimatyczne miasteczko w Turyngii po raz 31. zabrzmi muzyką świata, w tym z Polski.

Tegoroczna, 31 edycja Rudolstadt Festival, który odbędzie się w dniach od 6 do 9 lipca może pochwalić się imponującym programem. W ramach koncertów wystąpi 120 wykonawców z ponad 30 krajów.

Główne atrakcje festiwalu

Tegorocznym krajem-gościem specjalnym jest Kuba. W ramach prezentacji kultury wyspy pojawi się w Rudolstadt sporo kubańskiej muzyki w tym w wykonaniu Eliades Ochoa – gwiazdy i współzałożyciela Buena Vista Social Club. Wraz ze swoim sekstetem Grupo Patria, Ochoa wystąpi na głównej scenie Heine Park. Jak co roku zostanie także wręczona Niemiecka Nagroda Folk i World Music RUTH. Na festiwalu zadebiutuje też w Niemczech ormiański zespół Naghash Ensemble wraz z Orkiestrą Symfoniczną Turyngii Saalfeld-RudolstadtProwadzony przez kompozytora i pianistę Johna Hodiana siedmioosobowy zespół ożywia średniowieczne ormiańskie wiersze, lamenty i zaklęcia, łącząc ciężkie brzmienia tradycyjnych ormiańskich instrumentów z formalną strukturą współczesnej muzyki klasycznej i dynamiczną energią jazzu. 

W programie znajdą się także wydarzenia w ramach 42. festiwalu folkowego EuroradioPonadto koncertom towarzyszyć będą warsztaty, wykłady, występy taneczne i wydarzenia uliczne.

Najważniejsza jest muzyka i jeszcze raz muzyka

Poza Ochoyą Kubę reprezentować będą także młodsi wykonawcy. Wśród wybitnych talentów, Cimafunk wyróżnia się jako wiodąca postać muzyki alternatywnej, szczycąc się nominacją do nagrody Grammy. Take urodzony w 1989 roku Erik Alejandro Iglesias Rodríguez, który muzykę funky po mistrzowsku łączy z kubańskimi melodiami i afrykańskimi rytmami wart jest uwagi. Ale muzycznych  talentów z Kuby będzie oczywiście więcej.

Festiwal w Rudolstadt z niecierpliwością oczekuje również występu Xaviera Rudda z Australii. Jego teksty opowiadają się za ochroną środowiska, w szczególności oceanów, prawami człowieka, sprzeciwem wobec rasizmu i nietolerancji, a przede wszystkim wsparciem dla jego rdzennych rodaków, Aborygenów

Steve 'n' Seagulls to fiński zespół, który wykonuje bluegrassowe wersje klasycznych hard rockowych i metalowych hymnów takich zespołów jak Iron Maiden, Metallica i TopGun, wykorzystując imponującą gamę instrumentów akustycznych. W tym roku na festiwalu wystąpią też dwa wyjątkowe zespoły z Brazylii – Bia Ferreira i Hamilton de Holanda. Zwłaszcza ten drugi, grający na bandolim, brazylijskiej odmianie mandoliny, znany na całym świecie ze swojej wszechstronności i wirtuozerii może zainteresować polskich fanów folku.

Oczywiście to tylko czubek ogromnie rozbudowanego programu. Będą też grupy m.in. z Irlandii i Szkocji, Turcji, Czech, Ukrainy, Francji, Anglii, Iranu, Portugalii, Nigerii, Korei Płd, Austrii, Armenii, Włoch, USA, Szwecji, Pakistanu, Izraela, Hiszpanii...

Songpozjum i Pete Seeger

Wyróżniającym się wydarzeniem w bardzo obfitym i różnorodnym programie festiwalu jest Songposium. W poprzednich latach Songposium poświęcone było różnym tematom, takim jak pieśni Schuberta, ballady hipisowskie, hymny narodowe i pieśni robotnicze, by wymienić tylko kilka z nich. W tym roku w centrum uwagi znajdzie się jedna, przejmująca piosenka: „Where Have All the Flowers Gone? - Oh, When Will You Ever Learn?” Pete'a Seegera. Ten ponadczasowy refren jest teraz bardziej aktualny niż kiedykolwiek – piszą organizatorzy. Songposium poprowadzi drezdeński piosenkarz i autor Dieter Beckert, a wśród gości znajdą się m.in. ekspert folkowy Michael Kleff i zespół Buckijit.

RUTH Prize

Tego lata prestiżowa niemiecka nagroda w dziedzinie muzyki folkowej i world music RUTH po raz kolejny uhonoruje grupę za całokształt twórczości. Tym razem zaszczytu dostąpi zespół Folkländer z Lipska.

Polacy w Rudolstadt

Nie zabraknie w tym roku polskich akcentów. Na scenach festiwalowych usłyszymy zespół Tęgie Chłopy, a uliczne muzykowanie uprawiać będzie duet Secunda. Więcej o ich występach napiszemy później.

Festiwal w Rudolstadt mimo swego ogromu tworzy niesamowity klimat. Ci, którzy byli zachwalają wszechobecność muzyki, tańca, śpiewu i niesamowitej atmosfery. Bilety właściwie już się kończą, więc jeśli chcecie zakosztować tego wydarzenia musicie się pospieszyć. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Festiwalu Rudolstadt.

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu