OPPA

Międzynarodowy Festiwal Bardów
Kamil Piotr Piotrowski, 24 października 2011
OPPA to kilkudniowe święto piosenki w pełni autorskiej - takiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką

OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów to festiwal niekomercyjny, który jest odpowiedzią środowiska bardów na tandetę masowej rozrywki. Od swych narodzin w 1978 r. OPPA jest jedną z najważniejszych imprez piosenkarskich w Polsce.W kolejnych edycjach festiwalu szlify artystyczne zdobywały na tym festiwalu  dziesiątki indywidualności o znanych dziś nazwiskach: Andrzej Poniedzielski, Andrzej Garczarek, Piotr Bukartyk, Piotr Bałtroczyk, Mirosław Czyżykiewicz, Ryszard Makowski i wielu, wielu innych.

Kolejne edycje OPPA obfitowały w znaczące wydarzenia artystyczne, jak recitale Paolo Contego, Georgesa Moustakiego, Lluisa Llacha, Jaromira Nohavicy, Karla Plihala, Jacka Kaczmarskiego, Jurija Kukina, Andrzeja Poniedzielskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Kuby Sienkiewicza, Johna Portera z Anitą Lipnicką, Jacka Kleyffa, Marka Gałązki z Tymonem Tymańskim, Jaroslava Hutki, Kasi Kamockiej. OPPA pamiętała i pamięta o najwybitniejszych światowych postaciach piosenki autorskiej, prezentując spektakle w hołdzie Brassensowi, Brelowi, Barbarze, Wysockiemu.

Bardzo ważnym składnikiem programu wskrzeszonego Festiwalu jest koncert pt. „Premiery” mobilizujący zawodowe środowisko twórców piosenek autorskich do corocznej prezentacji ich najnowszych utworów i poddanie się ocenie publiczności wybierającej co roku najlepszą piosenkę premierową. Od 2005 roku pojawia się w programie OPPA koncert pt. „Bardowie wszystkich krajów...”, w którym znani polscy bardowie interpretują tłumaczenia piosenek swych zagranicznych mistrzów, jak: Okudżawa, Wysocki, Kukin, Brassens, Brel, Dylan, Cohen, Waits, Vega i in.
Od 1997 roku przyznawana jest w konkursie OPPA najwyższa nagroda, czyli Grand Prix im. Jonasza Kofty. Dzięki niej cały szereg indywidualności twórczych, laureatów OPPA miało możliwość nagrania swej płyty autorskiej. Najbardziej znane postacie, to: Basia Stępniak-Wilk, Waldemar Śmiałkowski, Krzysztof Nurkiewicz, Marek Bartkowicz, Ewelina Marciniak, Tatiana Bielanohaja.

W Jury OPPA zasiadali wybitni poeci, autorzy i kompozytorzy: Ernest Bryll, Adam Sławiński, prof. Lucjan Kaszycki, prof. Ewa Paczoska, Jerzy Satanowski, Jan Wołek, wielokrotnie Agnieszka Osiecka) i Jaga Koftowa, żona patrona Grand Prix.

Od wskrzeszenia OPPA w 1997 roku dyrektorem Festiwalu jest jego pomysłodawca, śpiewający poeta - Piotr Bakal.W 2006 roku, ze względu na wzrastający systematycznie udział artystów zagranicznych zarówno w konkursie jak i w koncertach towarzyszących, Festiwal zmienił oficjalną nazwę na „OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów”.

Pokaż menu